Jánské Lázně
www.janske-lazne.cz

Světoznámé lázně s nevšední historií se rozkládá na úpatí Černé hory (1299 m. n. m.), na jejíž vrcholek vede přímo z města kabinová lanová dráha. Díky nově vybudovaným lanovkám, vlekům i běžeckým lyžařským tratím se město stalo špičkovým sportovním a rekreačním střediskem a ideálním východiskem do nejvyšších českých hor Krkonoš jak v zimě pro lyžaře, tak v létě pro cyklisty i pěší turisty. V městě se nachází novogotický kostel sv. Jana Křtitele v anglickém stylu, kolonáda v upraveném parku a lázeňské domy , kino Vlast, lze navštívit termální bazén či přírodní koupaliště, nebo zajít na bowling a tenis.


Černá Hora

Černá hora (1299 m) je hora ve východních Krkonoších, nacházející se nad lázeňským městečkem Janské Lázně. Na vrcholu byl v roce 1977 postaven televizní vysílač a v roce 1980 vybudována kabinková lanovka, která byla v roce 2006 přebudována na v ČR ojedinělou osmimístnou lanovku. Turisty hojně navštěvovanou lokalitou je rovněž Černohorské rašeliniště. Přes vrchol i úpatí vede několik oblíbených cyklotras (cyklistická naučná stezka).
Z rozhledny je krásný kruhový výhled na Krkonoše, další panorama lze spatřit z Modrých kamenů.


Těsný důl

Krásná vycházka přímo z Jánských lázních. Po tzv. Luisině cestě se dostanete do divokého a strmého údolí Černohorského potoka, kteří zde tvočí malebné vodopády. Turistický chodník je zasekán přímo do skály.


Střední hřeben

Oblíbená turistická trasa začíná přímo v Jánských lázních. Na hřeben se dostanete buď přímo výstupem po svahu či pozvolnější cestou přes Rudolfovo údolí. Nahoře budete odměněny nádhernými výhledy na lázně a blízkou Černou horu. Po hřebeni lze dále pokračovat k starobylé Hoffmanově boudě s možností občerstvení.


Naučná stezka Via Piette

Zajímavá trasa spojující Jánské Lázně se Svobodou nad Úpou pojmenována na počest osvíceného občanu nazývaného "Otec Krkonoš", který dostal pohoří do turistického podvědomí. Nenáročná cesta míjí jeho pomník i pomník německého romantického básníka T. Körnera, jedno z největších mravenišť v Krkonoších, vápencový lom i zbytky středověkého zlatého dolu. Vše doplňují informační tabule. Stezka vhodná i pro cyklisty.


Rýchory a Albeřické údolí

Jedna z nejkrásnějších tras v celých Krkonoších. Nejlepší je začít ve Svobodě nad Úpou, odkud vystoupáte na Rýchorský hřeben s bukovým pralesem, u Rýchorské boudy se můžete občerstvit a spatřit pozůstatky těžby zlata a skotský náhorní skot. Cesta pokračuje po hřebeni s nezapomenutelnými výhledy (Sněžka, jezero Bobr v Polsku). Poté sestoupíte do Albeřického údolí s pohádkovou lidovou architekturou a romantickými lomy.


Aichelburg

Kuriozní lesní hrádek postavený jako pomník na počest Bertholda, hraběte z Aichelburgu a otevřen r. 1863. Již po dvaceti letech začal chátrat a v poslední chvíli ho zachránila nedávná rekonstrukce. Dnes je zpřístupněna hradní síň s hraběcí bustou a vyhlídková věž. Klíče k dispozici v galerii Veselý výlet v Temném Dole. Vycházková trasa vás seznámí s lidovou architekturou a památkami Temného Dolu a Maršova (hřbitovní areál s cenným renesančním kostelem, monumentální novogot. kostel v horním Maršově, zbytky pivovaru, novorenesanční zámek, kamenný sklad přádelny lnu - technická památka, křížová cesta v osadě Stará Hora s hodnotnými chalupami). Krásnou lidovou architekturu nabízejí i Velké Tippeltovy boudy.


Javoří důl

Na toto malebné údolí narazíte při cestě z Černé hory do Pece pod Sněžkou. Jeho zajímavostí je, že i ve vysoké nadmořské výšce je celé porostlé javorem. A v létě jsou tu navíc koberce borůvek!


Pec pod Sněžkou
www.pecpodsnezkou.cz

Významné středisko zimních sportů i letní turistiky s kvalitní infrastrukturou. Hlavním lákadlem je zdejší perfektně udržovaný a vybavený skiareál, v létě můžete např. využít zdejšího Relaxparku, nabízejícího bobovou dráháu, skluzavky, trampoliny, lanový park či hřiště pro děti. Bazény se nachází v hotelích Horizont a Energetik. Začíná zde také lanovka na Sněžku.


Výlety v okolí Pece

Rozhodně nevynechejte výhled z nejvyšší hory Sněžky. Nyní dokonce můžete spatřit její útroby díky zpřístupněnému středověkému dolu Kovárna (nutná rezervace v galerii Veselý Výlet v Peci). K dolům se dostanete Obřím dolem - dokonale vyvinutým horským údolím ledovcového původu. Spatříte zde moreny, kary, vodopády, lavinové svahy a malebné luční enklávy. Modrý důl není tak monumentální, ale o to je kouzelnější a stojí za toho ho vidět zezdola i seshora. Studniční hora mezi oběma doly je pro turisty pojmem. Nabízí úchvatné výhledy např. na Sněžku a sníh se tu udrží nejdéle v naší zemi.


Trutnov www.trutnov.cz

Třicetitisícové město s nevelkým, ale pěkným historickým jádrem. Hlavní dominantou města je barokní kostel Narození Panny Marie s 63m věží a bohatým vybavením (např. obrovské varhany). Ve středu města se ještě nachází novogotický evangelický kostel, dnes koncertní síň B. Martinů. Renesanční radnice byla po požáru přestavěna novo-goticky, čtvercové Krakonošovo námětí s kašnou strážce hor je zčásti lemováno podloubím. Celkem se v hist. jádru nachází kolem 150 měšťanských domů. Navštívit lze Podkrkonošské muzeum v klasicistní budově bývalého hradu. Expozice vás seznámí s bitvou u Trutnova (1866), historicko-etnograficky pojatými Poklady minulosti či vyřezávanými úly s církevními výjevy. Galerie města Turnova sídlí v nejlépe zachovalém renesančním domě ve městě. Nad městem se vypíná památník generála Gablenze s vyhlídkou. Na několika místech lze ještě spatřit zbytky hradeb z červeného pískovce. Ćást své středověké tváře si ještě udržel kostel sv. Václava v Horním Starém Městě. Kousek od města nadšence vojenské historie přivítá pohraniční pevnost z 30. let Stachelberg.